
- Lukáš Novák
- 0 Komentáře
Co je to v absintu, co ho dělá nelegálním?
Připomínka absintu často evokuje romantické images 19. století, kdy ho konzumovali umělci a spisovatelé jako Vincent Van Gogh, Oscar Wilde, a Ernest Hemingway. Absint byl tak populární, že se v 18:00 konala denně "heure verte" - zelená hodina. Ale co je na tomto nápoji tak záhadného a proč byl v některých zemích zakázán? To je ta otázka, kterou bych rád prozkoumal v tomto článku. Sedněte si pohodlně a připravte se na cestu plnou zákazů, zlodějů a zelených víl.
Historie absintu: Od lékařského elixíru k symbolu dekadence
Absint, zvaný také "la fée verte" (zelená víla), byl vynalezen ve Švýcarsku v 18. století jako medicínský elixír. Vynález se ale rychle rozšířil do Francie a dalších zemí, když francouzští vojáci, kteří ho užívali jako preventivní opatření proti malárii, přinesli lásku k absintu zpět do vlasti. Po skončení Franco-Pruské války se absint stal oblíbeným mezi umělci a spisovateli, kteří tvrdili, že jim pomáhá dosáhnout kreativního zenitu. Ale jak praví má milá Alenka, s každým jedem je potřeba zacházet s respektem.
Co je v absintu: popis složek
Absint je vyroben z několika druhů bylin, ale jeho hlavní složkou je pelyněk, který mu dává charakteristickou hořkou chuť. Dalšími složkami jsou anýz, fenykl a různé další byliny a koření, které mu dodávají jeho jedinečnou chuť a arómu. Každý výrobce absintu má svůj vlastní tajný recept, který pečlivě chrání. Ale žádnou z těchto bylin nejspíš neznáte lépe než můj pes Max, když se prohání po naší zahradě.
Thujon: Zlozvyk s následky
Thujon, chemická látka obsažená v pelyněku, je považován za hlavního viníka za absintový zákaz. Thujon může způsobovat halucinace a může být nebezpečný, pokud se konzumuje v velkém množství. Následkem konzumace absintu mohou být nejen halucinace, ale také závratě, zvracení a v případě předávkování i smrt. Thujon je také hlavním důvodem, proč je absint v některých zemích zakázán, i když moderní absinty obvykle obsahují jen velmi malé množství této látky.
Thujon a mytus o halucinacích
Mytus o absintu jako o halucinogenním nápoji byl výsledkem špatné vědy a neschopnosti lidí pochopit, jak thujon působí na tělo. Ve skutečnosti je nutné vypít velké množství absintu, aby došlo k intoxikaci thujonem. Proto je srovnání absintu s drogami jako LSD nebo psilocybinem mylné.
Absint a zdraví: Je to bezpečné?
Absint obsahuje silný alkohol a thujon, takže jako u každého alkoholického nápoje, i s absintem je potřeba zacházet opatrně. Pokud ho pijete s mírou, je v pořádku. Ale pokud ho začnete konzumovat v nadměrných množstvích, může to mít závažné zdravotní důsledky. Je třeba zdůraznit, že absint, stejně jako jakýkoli jiný alkohol, je návykový a některé osoby jsou na alkoholovou závislost geneticky náchylnější. Tak jako má kočka Tereza svou závislost na tunách, mohou lidé snadno podlehnout absintu.
Zákaz absintu: Kde a proč?
O zákazu absintu v některých zemích se hodně mluví. Z historického hlediska byl absint zakázán v několika zemích, včetně USA a některých částí Evropy, kvůli obavám z jeho účinků na zdraví. Zákaz však nebyl výsledkem důkazů o škodlivých účincích absintu, ale spíše výsledkem nesprávných informací a stigmatizace absintové kultury.
Absint dnes: návrat zelené víly
Absint zažívá v současné době obrovskou renesanci a je opět legální v mnoha zemích, včetně USA a většiny Evropy. Moderní absint obvykle obsahuje mnohem méně thujonu než absint 19. století, ale stále si zachovává svůj trpký pelyněk a komplexní bylinnou chuť. Ačkoli absint pořád přitahuje kontroverzi, je dnes mnohem lépe pochopen a regulován než v minulosti. Takže si jej můžete vychutnat se stejným vzrušením jako umělci 19. století, ale bez rizika ztráty ucha, jak se stalo Vincentu Van Goghovi, což je příběh, který si vyprávím, když si užívám trochu absintu se svou milovanou Alenkou.